Mleko modyfikowane – czym jest i jak wybrać odpowiednie?

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie naturalne jako wyłączną metodę odżywiania dzieci aż do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Niestety jednak, w praktyce często zalecenie to nie jest możliwe do realizacji. Karmienie piersią może nie być możliwe z wielu powodów. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po mleko modyfikowane najpopularniejsze. Czym jest takie mleko i jak wybrać odpowiedni rodzaj dla swojego dziecka?

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko matki, a więc naturalne karmienie piersią, jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest możliwe, należy wybrać odpowiednie dla swojego dziecka mleko modyfikowane. Mleko to jest produktem specjalnie przygotowanym w trosce o potrzeby żywieniowe maluchów, najczęściej w oparciu o mleko krowie (rzadziej wykorzystywanym jest mleko kozie). Mleko to jest poddawane modyfikacjom, aby jego skład w jak największym stopniu upodobnić do pokarmu kobiecego. Dodatkowo, możliwe jest wzbogacenie przygotowywanej mieszanki o witaminy (zwłaszcza witaminę D), probiotyki i prebiotyki wspierające rozwój flory jelitowej bądź inne składniki, uławiające dziecku trawienie pokarmu.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Wybierając mleko modyfikowane dla dziecka karmionego butelką należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Należą do nich:

– wiek dziecka (dla dzieci do ukończenia szóstego miesiąca życia odpowiednie jest mleko oznaczone numerem 1, wyższe numery odpowiadają potrzebom starszych dzieci);

– ewentualne specjalne potrzeby żywieniowe i rozwojowe dziecka (istnieją mieszanki mleczne dla wcześniaków, dzieci z problemami jelitowymi, kolką, skazą białkową;

– dostępność wybranego mleka modyfikowanego w stałej sprzedaży (dziecko nie powinno być karmione na zmianę różnymi jego rodzajami, może to powodować dodatkowy stres układu pokarmowego).

Mleko modyfikowane dla dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi

Jeśli dziecko reaguje alergią pokarmową lub skórną na podawane mu mleko modyfikowane, ma problemy z ulewaniem lub kolką, warto skonsultować wybór z lekarzem pediatrą. Na rynku dostępne są różne rodzaje mleka modyfikowanego, również dla dzieci ze specjalnymi potrzebami lub problemami rozwojowymi. Wybór właściwego pozwoli zmniejszyć niepokojące objawu i pozytywnie wpłynie na wzrost i rozwój malucha.